RC Slavia Praha > Finále žen vyhrály Tatau

Finále žen vyhrály Tatau

31.10.2019

V sobotu nastoupil ve finále XV soutěže žen tým Spatria (Sparta, Říčany, Slavia) proti týmu Tatau (Tatra, Donau Wien) a oba soupeři se postarali o velmi pohledné, vyrovnané a dramatické utkání, které se rozhodlo až v poslední minutě zápasu.

Jak už je u Spatrie zvykem, začali její hráčky velkým tlakem ze kterého hned ve 3' vytěžily vedení 3:0 po trestném kopu Pavly Zahrádkové. Po výkopu se Spatria postupným útokem znovu přesunula těsně před brankoviště soupeře, ale nedostatek trpělivosti ji připravil o další body. Jak už to tak bývá, znovu se potvrdilo rčení nedáš - dostaneš a po sérii trestných kopů se hra přesunula až do dvaadvacítky Spatrie, kde se po autu prosadila Týna Plevová a strhla vedení 3:5 na stranu Tatau. Pak se hra vyrovnala ale byla to Spatria, která znovu strhla vedení na svou stranu, když se ve 29' prosadila po postupném útoku Jana Kaňková. Po úspěšné konverzi vedla Spatria 10:5 a pomalu se vracela k úvodnímu tlaku. Chytré vypíchnutí přihrávky Martiny Hlaváčové v poslední minutě poločasu vedlo k vyrovnání skóre na 10:10 a tým Tatau se znovu vrátil do hry. Ve druhém poločase vypukla šachová bitva, kde se oba týmy prosazovaly svojí typickou hrou: Spatria se probíjela postupným útokem a Tatau naopak hrozila rychlými protiútoky. Přes šance na obou stranách měla obrana přece jen navrch a dlouho se čekalo se na první větší chybu soupeře. Posledních deset minut zápasu se převaha pomalu začala přesouvat na stranu Tatau a ta v samotném závěru utkání udeřila. Její hráčky našly mezeru v obraně a prošly až do brankoviště. Po úspěšné konverzi vedla Tatau 10:17. Následný výkop Spatrie už na věci nic změnit nemohl a utkání tak skončilo vítězstvím Tatau. V letošním finále tak zvítězila trpělivost a efektivita, hráčky Tatau z méně šancí daly více bodů a proto nakonec zvítězily.

V průběhu sezóny jsem se setkal s názorem, že úroveň XV žen klesá, protože se potýkáme s jistým úbytkem hráček. To je částečně pravda, ale na druhou stranu si myslím, že finálové utkání mělo zase o kousek vyšší úroveň než to loňské. O kvalitě se každý může přesvědčit ze záznamu na  https://www.facebook.com/ceskarugbyovaunie/videos/659211214603713/.

Sestava: Dubnová, Philippe Rousová, Holčíková, Malá, Urbanová, Šmejdová, Haffnerová, Drátovská, Zahrádková, Nejezchlebová, Kaňková, Švecová, Hrubá, Hladilová, Gazdová, Kottková, Laubová, Sasková, Burdová, Ficalová, Navarová, Březinová

Body: Kaňková 5 (1x5), Zahrádková 5 (1xTK, 2xKP)