Představení klubu

Jsme nejstarší existující rugbyový klub v České republice, jeden z nejúspěšnějších a také jeden z největších sportovních klubů na Praze 10.

Klub byl založen jako ragbyový odbor SK Slavia Praha dne 13. dubna 1927. V roce 1929 v prvním oficiálním mistrovství Československa Slavia vyhrála 13 soutěžních utkání a stala se poprvé mistrem země.

V letech 1927 – 1934 pak Slavia získala celkem 5 titulů mistra Československa. Hned po skončení války obnovil  klub svojí činnost na hřišti v Praze – Troji, byly navázány i mezinárodní styky s francouzským a rumunským rugby a Slavia se pohybovala na špici domácí soutěže. V roce 1956 získává titul bez jediné porážky a v roce 1957 a 58  svůj úspěch opakuje. Probíhá tak éra dominance Slavie v československém ragby, následují tituly v letech 1959, 1961 a 1964, narušené jen dvěma druhými místy v letech 1960 a 1963.

V té době bylo také reprezentační mužstvo Československa tvořeno převážně hráči našeho klubu. Z mezinárodních úspěchů je třeba uvést účast ve čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí, tehdy nejvyšší soutěže evropských klubů.

Na předchozí úspěchy navazuje výrazně omlazené mužstvo dvěma tituly v letech 1968 a 1971. V roce 1970 vzniká mezinárodní  mládežnický turnaj O Šišku Mladého světa, který se v průběhu 20 let stal největší akcí tohoto druhu s účastí až 24 mužstev.

V devadesátých letech a začátkem nového tisíciletí se klub rozrůstá zejména dík práci s mládeží. Věnujeme se dětem od šesti let, vznikají týmy a hrajeme soutěže mládeže všech věkových kategorií.

V roce 2005 zahajuje ve Slavii činnost i družstvo žen a dívek.

Slibnému  vývoji zasazuje drtivou ránu příroda. Katastrofální povodeň v podstatě zlikviduje hřistě a veškerá zařízení  v Troji, takže se klub musí stěhovat do vršovického Edenu, kde se podařilo vybudovat kvalitní, moderní hřiště a potřebné zázemí.  Tady jsme také v roce 2010 oslavili  12. titul mistra České republiky.

Dlužno také podotknout, že více než 50 hráčů Slavie startovalo v reprezentačním dresu mužů Československa a Česka, někteří více než 25x.

Nesmíme zapomenout ani na další i menší úspěchy, jako druhá a třetí místa v 1. lize, vítězství v soutěžích dětí, mládeže, žen a v různých turnajích a mezinárodních zápasech. Na jejich výčet toto představení nestačí.

A na závěr jedno velké pozitivum. Rugbyová Slavie neslavila jen úspěchy, prošla si také  velmi krušnými dobami a událostmi. Ale vždycky vstala a byla silnější dík svému vrozenému optimizmu, nadšení a skvělým lidem, kteří ji tvoří a mají rádi.

LOGO KLUBU

Květen, 2020

žádná událost

#rugbyslavia

Mrkni se na nas instagram

• Jubileum Milana Bělohlávka
Dne 30.4. by se dožil 90 let věrný slávista a ragbista celým srdcem, Milan Bělohlávek. Milan, jako poslední legenda slávistického ragby, nás loni opustil po dlouhém životě neodlučně spjatém se sportem, s ragby a se Slavií.
Byl poslední z generace, která v klubu působila od 50.let minulého století a byl to muž, pro kterého byly sport, ragby a Slavia celoživotní úpřímnou láskou.
Milan vykonal pro ragby obrovský kus práce, zejména pro jeho popularizaci.
Léta byl pravidelným dopisovatelem deníku Československý sport, kde s podpisem MB zasvěceně informoval o českém i světovém ragby v celé jeho kráse.
Milan byl samozřejmě hráč, ale také dlouholetý funkcionář v klubu ve Slavii i v ČRU, fanoušek a neúnavný glosátor všeho, co se ve sportovním světě a ve Slavii dělo. Na Milana budeme vzpomínat jako na přesvědčeného optimistu, který byl u každé zábavy, se kterým byla radost být na hřišti, na tribuně nebo v klubovně.
Se svými vrstevníky, zejména se Zdeňkem Barchánkem (na společné fotce vpravo) byli zářným příkladem pravověrného Slávisty.
Milane, s úctou na tebe vzpomínáme.
  • 93 let Rugby Clubu Slavia!

Dnes máme narozeniny! Je to již 93 let od 13.dubna 1927, kdy byl založen nejstarší ragbyový klub v Čechách - Rugby Club Slavia Praha 🏉 🇵🇱. První ragbyový zápas v Praze byl sehrán 7. května 1927 na hřišti "S.K. Slavia Praha" na pražské Letné.
Od té doby se v červenobílých barvách Slavie vystřídalo 8 ragbyových generací, doslova tisíce žáků, dorostenců (kadetů a juniorů), seniorů i veteránů. V období 1927 – 1934 získal RC Slavia 5 titulů mistra Československa.

Nová historie slávistického ragby začala po 2. světové válce. Od roku 1949 hrají mužstva RC Slavia na hřišti v Tróji

Období padesátých až osmdesátých let patří ke sportovně nejúspěšnějším. Muži získali tituly mistrů republiky sedmkrát (1956, 1957,1958, 1961, 1964, 1969, 1971). Velká povodeň v srpnu 2002 zdevastovala jeden z nejhezčích a nejstarších ragbyových stadiónů v České republice, kde byla i nejúžasnější atmosféra. Od povodní jsme se přesunuli do nového útočiště a RC Slavia Praha hrajeme své utkání v Edenu.V roce 2010 získala Slavie po 39 letech titul mistra ČR, když 19.6.2010 porazila ve finále Tatru Smíchov 11:10.

V současnosti RCS trénuje ve všech věkových kategoriích od U6 po veterány 35+ a dívčí družstvo.

#RugbySlavia #RagbySlavia #RCSlavia #RCS #sesivani #cervenobilasila #Rugby #Ragby #Slavia #SlaviaPraha #CeskeRagby #CzechRugby #1927
  • Taky se nemůžete dočkat až se vrátíte na hřiště a do klubovny? Letos se na Vás bude na Slavii těšit i zbrusu nová tribuna. #makame #RugbySlavia #RagbySlavia #RCSlavia #RCS #sesivani #cervenobilasila #Rugby #Ragby #Slavia #SlaviaPraha #CeskeRagby #CzechRugby #Eden
  • 💥UU PRADON SUP HO TAM💥
-@david_hladky 2020